EDITORSKÝ VÝBER: 11/2024

Tentoraz vám priblížime ceny Polar Music Prize a novinky od Kim Gordon, La Yegros, The Dandy Warhols, God and Eve a českej speváčky menom Bára Zmeková.


Tohtoročnú švédsku cenu Polar Music Prize získa americký hudobník, gitarista, skladateľ a spevák Nile Rodgers, ktorý nahral mnohé nadčasové piesne a mal veľký vplyv na pop kultúru. Svoju kariéru naštartoval v sedemdesiatych rokoch s funkovou kapelou Chic. Zložil známe piesne ako „Dance, Dance, Dance“ a „Good Times“, ktorej úryvok použili Sugarhill Gang v historicky prvom hip-hopovom hite „Rapper Delight“. Ako producent skupiny Sister Sledge pomohol na svet piesni „We are Family“. Neskôr robil producenta spevákom ako Madonna, Grace Jones a David Bowie. Spoluodieľal sa tiež na skladbe „Get Lucky“ od Daft Punk a Pharrella Williamsa. Cenu získa aj fínsky dirigent a skladateľ Esa-Pekka Salonen a každoročne sa udeľuje jednému umelcovi z oblasti globálneho popu a jednému z oblasti klasickej hudby.


Americká hudobníčka Kim Gordon vydala svoj druhý album „The Collective“, na ktorom pokračuje vo svojom odkaze zvukových inovácií a umeleckej nebojácnosti, pričom svoje skladby stavia na priekopníckej práci zo svojho predchádzajúceho umeleckého života. Zároveň jej nové nahrávky ponúkajú akýsi prieskum súčasného abstraktného umenia. Skladby sú určené náročnejším poslucháčom, ktorí obľubovali kapelu Sonic Youth najmä v období albumov „Daydream Nation“ a „Sister“. Súčasná Kim viac experimentuje s elektronikou a s ešte temnejšími témami.


Od posledného albumu argentínskej speváčky La Yegros uplynulo päť rokov. V poslednom čase žila vo Francúzsku, kde nedávno oznámila, že jej čoskoro vyjde nový album s názvom „HAZ“. Jeho v poradí tretia zverejnená ochutnávka „Veo“ je ako zvyčajne postavená na zmesi rytmov cumbie, popu a elektronickej hudby. Okrem toho v nej počuť pôsobivé dychové nástroje a spolu s ghansko-britským spevákom K.O.G speváčka spieva o prekonávaní generačnej traumy. Pieseň je o akomsi znovuzrodení, prostredníctvom ktorého sa máme zbaviť všetkých tráum z minulosti. Ilustruje to aj animovaná bábika vo videoklipe, ktorá sa od všetkého oslobodzuje a užíva si svoju novú nezávislosť.


Americká skupina The Dandy Warhols je stále aktívna. Hrá indie pop typický pre deväťdesiate roky a možno si pamätáte jej piesne ako „Bohemian Like You“, „Not If You Were The Last Junkie On Earth“, „Get Of“, alebo „We Used To Be Friends“. Tematická melódia poslednej spomínanej piesne bola využitá v kultovej tínedžerskej televíznej relácii „Veronica Mars“, v ktorej si členovia tiež zahrali. Kapela tento rok oslavuje 30. výročie od svojho vzniku dvanástym albumom s názvom „Rockmaker“. V skladbe „Danzig with Myself“ hosťuje frontman Pixies Frank Black a v piesni „I’d Like To Help You With Your Problem“ známy gitarista Slash.


Slovenská kapela God and Eve má po dvoch rokoch nový singel, ktorým avizuje nový album. Spieva v ňom o tigroch a k obľúbenej kombinácii klavíra s vrstvenými vokálmi pridala hlučné gitary aj husle. Nová skladba „Cirkus“ vznikla v rámci procesu tvorby albumu ako posledná. Speváčka Eva Sajanová sa pri nej na nejakú dobu (alebo možno aj na dobro) lúči s angličtinou, aj keď na albume ešte stále sú prítomné aj anglické texty. „Teraz mám také obdobie, že chcem písať iba v slovenčine. Celé sa to otočilo a spievať v angličtine sa mi teraz zdá tak trochu smiešne. Akoby som to nebola ja a len sa hrala na svoje obľúbené kapely. V slovenčine sa so slovami oveľa viac hrám, myslím, že si už pomaly nachádzam svoj vlastný jazyk, rada sa vyjadrujem detsky, jednoducho a bizarne, ale pritom je to veľká temnota,“ hovorí Eva.


Bára Zmeková je česká speváčka a skladateľka, držiteľka viacerých hudobných cien a nominácií. Na jej novom albume s názvom „Jediný na světě“ nájdete 11 skladieb, v ktorých hrajú dôležitú úlohu osobné výpovede a texty, v ktorých sa autorka vracia k zážitkom a životným skúsenostiam. Skladby sú žánrovo i tematicky pestré od zdanlivo jednoducho znejúcich piesní až po obrazotvorné a experimentálne ladené zvukové plochy. Nahrávka vznikala od januára 2023, kedy Bára návštivila gotickú budovu v Úšteku a prvýkrát zasadla k historickému pianu Steinway & Sons z roku 1892. Strávila pri ňom dni a noci tvorbou nových skladieb, skúmaním rozpracovaných textov a experimentovaním so zvukmi syntetizátorov. „Stretnutie s tak krásnym starým nástrojom a jeho príbehom bolo neskutočne inšpirujúce a samotný fakt, že som mohla na hudbe pracovať cez deň i v noci, mi priniesol obrovskú tvorivú slobodu. Bolo to dobrodružstvo, v ktorom som mohla posúvať vlastné hudobné hranice a hľadať v temných miestach akúsi ľahkosť. Aj vďaka tomu sú nové piesne rozmanité. Keď album počúvam, je to ako spomienka na množstvo príbehov, ľudí a miest,“ prezrádza o vzniku novinky Bára.

NMR (foto: press Nile Rodgers)