HUDOBNÁ KOMUNITA STOJÍ PRED KOLAPSOM

Hudobný sektor sa rúca. Kvôli koronakríze prichádzajú o prácu umelci, nástrojári, zvukári a ďalší profesionáli z odboru. Bez podpory štátu príde čoskoro o prácu množstvo ľudí.

V Čechách až 130 000 ľudí, pričom polovica je ohrozená bezprostredne. Hudobný sektor bol zasiahnutý ako prvý a na systematickú podporu zatiaľ stále čaká. Preto desiatky organizácií a jednotlivcov z brandže spojili sily a založili pod hlavičkou Českej hudobnej obce iniciatívu #zazivouhudbu. Cieľom je čeliť kolapsu odvetvia s ročným obratom vyše 20 miliárd českých korún.

„Hudobný sektor si žiada nemalé vstupné investície a je odkázaný na sezónne zárobky. Už dnes vieme, že tohtoročná sezóna zaznamená prepad o približne 10 miliárd českých korún, teda o polovicu. Náš odbor kríza zasiahla ako prvý a spamätá sa z nej ako posledný. Okamžité opatrenia dokážu zabrániť skokovému rastu nezamestnanosti, dlhodobé pomôžu znovu naštartovať hudobnú scénu. S následkami krízy chceme bojovať, ale bez podpory štátu hrozí, že sa odbor nedokáže postaviť späť na nohy, “ hovorí hovorca Českej hudobnej obce a iniciátor projektu #zazivouhudbu, Alexander Smutný.

Podľa Alexandra Smutného hudobný sektor potrebuje okamžitý plán, aby sa celé odvetvie stabilizovalo:

„Kolaps odvetvia chceme zmierniť niekoľkými systematickými a rýchlymi riešeniami. Podľa našich prepočtov a analýz branže potrebuje získať 4,5 miliardy korún. Prvým opatrením by malo byť zrušenie DPH na predaj hudby a zníženie sadzby DPH z predaja vstupeniek na 10%. Nevyhnutné je pokračovanie dvadsaťpäťky pre SZČO a systém bezúročných pôžičiek. Navrhujeme tiež založenie Národného fondu hudby, ten pomôže riešiť tie najťažšie škody.“

Z analýzy Českej hudobnej obce vyplýva, že hudobný sektor sa prepadol z obratu 20 miliárd korún na polovicu, pričom ďalšie straty môžu nastať predlžovaním vládnych opatrení.

Zásadný problém má už v tejto chvíli v Čechách 20 000 profesionálnych hudobníkov. Tí nemôžu koncertovať doma ani v zahraničí a prišli tým o svoj hlavný príjem. V ohrození je aj existencia živých hudobných produkcií a všetkých festivalov. Výroba hudobných nástrojov a techniky klesla o 50%. 250 hudobných klubov stojí na prahu ukončenia činnosti. Okrem toho hrozí aj situácia, že hudobníci a pracovníci hudobného priemyslu budú nútení preorientovať sa a hudobný sektor úplne opustia. Medzi hlavné obmedzenie patrí fakt, že nie je možné plánovať návrat na koncertné pódiá, väčšina akcií sa presúva zo strachu z ďalších strát na rok 2021. Umelcov sa týka tiež zásadné obmedzenie cestovania.

Hudobný sektor má niekoľko špecifík, ktoré znemožňujú rýchly reštart po celosezónnom útlme.

Kľúčovým faktorom je vysoké vstupné a prevádzkové náklady. Tie nesú usporiadatelia veľkých akcií, prevádzkovatelia koncertných hál a klubov a tiež technické profesie, umelci a vydavatelia. Ďalším úskalím je sezónnosť zárobkov. Vysoké príjmy v sezóne zaisťujú fungovanie subjektov po zvyšok roka, kedy je znížený dopyt. V neposlednom rade zohráva veľkú úlohu zotrvačnosť plánovania. V prípade uvoľnenia opatrenia nemožno začať usporadúvať koncerty zo dňa na deň. Plánovanie trvá v hudobnom sektore priemerne jeden až dva roky. Veľa promotérských agentúr rok 2020 už úplne odpísala a predikuje, že zasiahnutá bude aj činnosť v roku 2021. V takto neistých podmienkach nemožno začať plánovať.

#zazivouhudbu iniciuje Česká obec hudební

Voľné združenie presadzujúce záujmy 130 000 ľudí z oblasti populárnej i klasickej hudby, s nimi spätých služieb a zahŕňajúcich: umelcov, autorov, dramaturgov, promotérov, festivaly, kluby, hudobných publicistov a odborné technické profesie. Tie všetky zasiahla kríza spojená s pandémiou COVID-19 a sú nútení čeliť existenčným problémom. Cieľom #zazivouhudbu je odvrátiť zrútenie českej hudobnej scény a pomôcť ľuďom, ktorí sa zo dňa na deň ocitli bez práce.

Česká hudobná obec bola vyzvaná proexportnou kanceláriou SoundCzech, tá spadá pod Inštitút umenia – Divadelný ústav. Iniciatívy sa zúčastňujú: Asociácia dramaturgov v audiovízii (ADA), Asociácia nezávislej hudby (ANH), Asociácia promotérov a producentov v oblasti kultúry (APPOK), Asociácia výrobcov hudobných nástrojov (AVHN), Brnenská asociácia Clubové hudby (BACH), Česká hudobná rada (CHR), Dili, Festivalová asociácia (Festas), Intergram (nezávislá spoločnosť výkonných umelcov a výrobcov zvukových a zvukovo-obrazových záznamov), Music managers forum (MMF – CZ), Ochranný zväz autorský (OSA), Združenie umelcov klasiky (SUK), Platforma českých nezávislých výrobcov zvukových záznamov, z.s., Zväz autorov a interpretov (SAI).

V jednotlivých otvorených skupinách zastúpenie konkrétnymi menami:

Petr Blažek (MMF), David Čajčík (Heartnoize, Roxy), Roman Dietz (AHF), Adam Dvořák (Intergram), Tomáš Fiala (Obscure), Jana Heřmánková (APPOK, T servis), Borek Holeček (Rachot), Vojta Kalina (MMF), Vít Kalvoda (BACH), Václav Kokeš (Fource), Martin Kozumplík (BACH), Marek Lakomý (MeetFactory), Tereza Landová (Intergram), Petra Ludvíková (Palác Akropolis), Václav Luks (SUK), Anna Mašátová (AMPromotions), Martin Nedvěd (Platforma), Michal Novák (ANH), Jakub Nový (SAI), Milena Palečková (10:15 Promotion), Marcel Palovčík (Barrák), Petr Pylypov (P&J Music), Jaroslav Raušer (Move Association), Jakub Siňor (Mighty Production), Alexandr Smutný (Soundgate), Zdeněk Souček (Storm Club), Jiří Srstka (Dilia), Roman Strejček (OSA), Dušan Svíba (Earth Music), Přemysl Štěpánek (Indies Scope), Michal Thomes (Ameba), David Urban (D Smack U), Jaromír Telenský (Lucerna Music Bar), Marek Vohralík (FESTAS).

Viac na: www.zazivouhudbu.cz

Libor Galia, Anna Mašátová a NMR