KRONOS QUARTET A PRIATELIA OSLAVUJÚ PETE SEEGERA

Môžu byť polstoročie a veľakrát aj staršie „protest songy“ folkového speváka Petea Segeera aj dnes zdrojom energie k riešeniu problémov? A zvlášť v Amerike? Podľa Davida Harringtona, lídra kvarteta Kronos Quartet, podporeného na albume „Long Time Passing“ hosťujúcimi spevákmi, bezpochyby áno. Preto trval na tom, aby vyšiel ešte pred prezidentskými voľbami.

Na úvod albumu zaradil pieseň „Which Side Are You On?“.

„Je pre mňa dôležité mať úplne jasno v tom, na ktorej strane stojíme a bol by som rád, keby album pomohol zosadiť Trumpa,“ uviedol Harrington.

To by nemalo nikoho zaskočiť: politicko-spoločenské témy a motiváciu kultivovať svet má Kronos Quartet vo svojej agende po celú dobu svojej úctyhodnej kariéry a ak bol Seeger považovaný za toho „kto chcel piesňami ľudí k niečomu prinútiť“, na kvarteto pasujú slová autora sleevenote Brendana Greavesa o radikálnej empatii.

Snáď z dôvodu, že nie je čas na zložité umenie, zdržal sa Kronos Quartet obvyklého experimentálneho módu.

Inštrumentálne majstrovstvá a zmysel pre zvukové napätie v sebe nezaprel, neujde nám však, s akou pokorou slúžia geniálne jednoduchým piesňam, kedy si nie je vôbec ťažké predstaviť, že by si ich v nich z fleku mohol zaspievať aj Seeger. Určite by ho tiež potešilo, ako nesmrteľné songy „Turn, Turn, Turn“, „If I Had a Hammer“ alebo „Where Have All the Flowers Gone?“ napájajú pesničkári Sam Amidon, Brian Carpenter, Lee Knight alebo Aoife O’Donovan tou istou naliehavosťou, akú im kedysi vtlačil aj on.

Seeger sa často zameriaval na najmladšiu generáciu, preto symbolicky vyznieva zborový spev stovky sanfranciských študentov v piesni „We Shall Overcome“.

Silu protestnej hymny umocňuje forma zvolania a odpovede: poetka Nikky Finney deklamuje text, po nej ho spievajú študenti, pridávajú sa pesničkári a všetci spolu tým podľa Harringtona vysielajú jasný signál: Prekonáme to.

Seeger pieseň „The President Sang Amazing Grace“ nikdy nenaspieval, keď v nej americká pesničkárka Zoe Mulford zachytila ​​jeden z pretrvávajúcich okamihov prezidentovania Baracka Obamu, už nežil (zomrel v januári 2014). Kronos nám nevnucuje myšlienku, že by sa Seeger s pripomienkou nezabudnuteľnej chvíle hlbokého prejavu človečenstva určite stotožnil, nesmierne emotívnym sprievodom etiópskej speváčky Meklit Hader nám však nedáva na výber.

„Keby tu dnes bol, tak by spieval túto pieseň. Vyslovil by to, čo by sme všetci radi vyjadrili, keby sme len vedeli ako,“ povedal Harrington k zaradeniu piesne, popisujúcej prezidenta Obamu voliaceho v roku 2015 počas smútočného obradu za deväť černošských veriacich zastrelených v roku 2015 v Charlestone rasistom namiesto príhovoru dojímavý spev „Amazing Grace“. Ďalšie gesto Kronos nehodné v rozjatrenej americkej dobe dovysvetľovania…

Až dojemne pekný album sa určite nezaradí medzi avantgardné „majsterštyky“ Kronos Quartetu, ale to zrejme nebol účel. Greaves to napokon v texte pripomína: „Dotkne sa sŕdc mocných? Donúti nenávisť vzdať sa? To, drahí poslucháči, záleží len na vás. Vezmite svoj hlas a pridajte ho k miliónom ďalších.“

Jiří Moravčík a NMR (foto: Seth Langer, Jay Blakesberg)