BALLAKÉ SISSOKO: HUDOBNÉ DIALÓGY NA ALBUME DJOUROU

Ballaké Sissoko z Mali je známym hráčom na koru. V súčasnosti sa pripomína novým albumom „Djourou“, ktorý je hudobným dialógom medzi umelcami rôznych kultúr a generácií.

Ballaké Sissoko spôsobil v posledných dvoch dekádach revolúciu v hraní na západoafrickú harfu, ktorej sa hovorí kora. Svoj talent zdedil po svojom otcovi, ktorý sa volal Djelimady Sissoko. Zomrel keď mal Ballaké trinásť rokov, a preto sa musel stať hlavným živiteľom rodiny. V tom čase odišiel zo školy a začal študovať hudbu.

Medzinárodný úspech.

Ballaké, rovnako ako jeho otec, sa stal členom Národného inštrumentálneho súboru, v ktorom pôsobili najlepší inštrumentalisti z Mali. Neustále zdokonaľoval hru na koru, do ktorej prenášal techniky z iných nástrojov, ako napríklad indický sitár alebo flamenco gitara.

V roku 1999 dosiahol spolu so svojím bratrancom Toumanim Diabatem medzinárodný úspech albumom „New Ancient Strings“. Album vzdával hold úspešnému albumu „Ancient Strings“, ktorý v roku 1970 nahrali ich otcovia Djelimady Sissokó a Sidiki Diabaté.

Hudobné dialógy.

Ballaké Sissoko vždy rád experimentoval a počas svojej kariéry bol čoraz zvedavejší. Nadväzoval priateľstvá s hudobníkmi z najrôznejších žánrov a kultúr. Spolupracoval napríklad s talianskym klaviristom Ludovicom Einaudim („Diario Mali“ 2003) alebo francúzskym violončelistom Vincentom Ségalom („Chamber Musique 2009 a Musique de Nuit“ 2015).

Nahral tiež album s Rajerym z Madakaskaru a marockým hráčom na oud El-Malounim („3MA: Anarouz“ 2017). Spolupracoval tiež s Taj Mahalom. Jeho talent prispôsobiť sa akémukoľvek hudobnému nástroju ho urobil jedinečným.

Prepájajúce struny.

Balllaké Sissoko na svojom novom albume „Djourou“ (tkanivo pre struny) cítil potrebu nadžánrových spojení. Speváčka „nového šansónu“ Camille milostnú pieseň „Kora“ venovala tajnej hviezde albumu. V skladbe „Frotter les Mains“ rapper Oxmo Puccino prebíja tradičné zvuky kory svojimi slovnými hračkami.

Pieseň „Jeu sur la Symphonie Fantastique“ dostala epický rozmer: Ballaké v nej spolu s francúzskym violončelistom Vincentom Segalom a klarinetistom Patrickom Messinom pozýva svojich poslucháčov na cestu pozdĺž Nigeru.

Africké tradície.

Okrem viacerých medzinárodných spoluprác zostáva Ballaké verný svojim západoafrickým koreňom a zdôrazňuje tak hodnotu vlastných tradícií: či už v piesni „Guelen“ s africkou hviezdou Salifom Keitom, alebo v duete „Djourou! so svojou neterou Sonou Jobarthe.

Hráčky na koru sú v Mali stále výnimkou a Ballaké si to dobre uvedomuje. K tejto téme prezradil: „Nie je veľa žien, ktoré hrajú koru. Sona má potenciál na to, aby šírila hudbu a oslovila ďalšie ženy. Veľa vecí sa môže dať vďaka tomu v Mali a Gambii do pohybu. Ja som jej chcel pomôcť a povzbudiť ju.“

NMR (foto: press Ballaké Sissoko)