EDITORSKÝ VÝBER: 3/2024

Sleater Kinney vydávajú nový album, Lass a Khruangbin zverejnili videoklipy a predstavíme vám aj domáce novinky, ktoré nahrali Hmlisto a Radoslav Chrzan.


Americká indie skupina Sleater Kinney pôsobí na hudobnej scéne už 30 rokov. Comebackový album „No Cities To Love“ z roku 2015 bol v ich kariére zrejme najlepším a kapela v tom období oživila tiež svoje intenzívne koncertné vystúpenia. Dnes sa Corin Tucker a Carrie Brownstein znovu pripomínajú v dobrej forme albumovou novinkou „Little Rope“, ktorej charakteristickými znakmi sú vzdor, odhodlanie, intenzita a sústredenie. Jeden z jeho singlov dostal názov „Untidy Creature“.


Francúzsky spevák Lass vo svojej hudbe kombinuje afro-pop, elektronickú hudbu a tradičné senegalské melódie. Na prvom albume „Bumayé“ z roku 2022 sa podieľali hostia Flavia Coelho a Patrice. Spoločne na ňom oslávili úspechy a prehry života. Po minuloročnom turné Lass ohlásil nový album. Skladba „Massamba“ ilustruje ako bude znieť, pretože v nej počuť veľa rytmov, ktoré pozývajú k tancu. V Senegale vznikol sprievodný klip, v ktorom sa okrem pouličného ruchu odohráva milostný príbeh dvoch mladých ľudí na skateboardoch, žiaľ bez šťastného konca.


Khruangbin ohlásili vydanie svojho štvrtého albumu s názvom „A LA SALA“, čo v španielčine znamená „Do izby“. Nový album bude vraj pozvánkou na intímnu medzikontinentálnu párty, a tiež ilustráciou toho, ako sa skupina posunula ďalej. Jeho nahrávky by mali rozširovať rozmery tajomnosti a posvätnosti, ktoré sú kľúčom k hudbe všetkých členov. Pilotný singel „A Love International“ režíroval Scott Dungate, ktorý už v minulosti so skupinou spolupracoval.


Pod názvom Hmlisto sa skrýva dvojgeneračné duo Veroniky Kickovej a jej syna Jána, ktoré žije a tvorí v dedinke Prochot na strednom Slovensku. Svoju zmes pesničkárstva, ľudovej hudby a rocku označujú ako post-folk. Petr Linhart je pesničkár, tulák, milovník krajiny, jej príbehov a člen združenia Osamělí písničkáři. Pieseň „Jáchymov“, ku ktorej hudbu a text napísali spoločne Kicková a Linhart, rozpráva príbeh slovenského roľníka odsúdeného na nútené práce v uránových baniach v Jáchymove a tiež jeho ženy, ktorá naňho doma čaká v obavách, tušiac, že po štyroch rokoch sa k nej nemôže vrátiť ten istý človek, ktorého milovala. Príbeh je rozprávaný dvojjazyčne, z dvoch perspektív, v slovenčine a češtine. Klip bol nakrútený podľa scenára Veroniky Kickovej v reálnom prostredí súčasného Jáchymova, kde sa dodnes nachádzajú stopy po ťažbe uránu a pozostatky väzenských táborov.


Slovenský hudobník a skladateľ Radoslav Chrzan zverejnil pieseň „Flow“, ktorá avizuje nový album „Green Samadhi“. Do finálnej verzie svojho nového singla zmixoval kvôli rytmickému tlaku bubnovanie dvoch bubeníkov. O zvuky bicích sa postarali David Koller z Lucie, ktorého zvuky stopy mal hudobník uložené z minulých spoluprác a texaský bubeník Jason Meekins. Na záver mu jednu stopu elektrickej gitary cez efekt Ravish sitar nahral Michal Kovalčík a hammond klávesy Eugen Vizváry. Rado rád číta antropologické a etnografické knihy o amerických indiánoch a oslovili ho myšlienky brazílskeho aktivistu Ailtona Krenaka. Skladbu pôvodne naspieval vo svahilčine a svoje pocity potom poslal hudobnej spolupracovníčke Viktorii Moralez, ktorá napísala jej anglický text.