QUANTIC: TANEC EVOKUJÚCI SLOBODU

Nový Quanticov album je istým spôsobom evolúciou. Po dvadsiatich rokoch jeho kariéry je „Dancing While Falling“ doteraz najživšie znejúcim, euforickým a podľa jeho vlastných slov najdospelejším dielom.


Od roku 1999 sa britský producent Will Holland alias Quantic spolupodieľa na dramaturgii vydavateľstva Tru Thoughts Recordings, v ktorom vyšlo okrem jeho vlastných nahrávok pod názvami Quantic, the Quantic Soul Orchestra, The Limp Twins, Flowering Inferno a Ondatrópica, množstvo ďalších výborných albumov interpretom a skupinám ako napríklad Bonobo, Belleruche, Nostalgia 77 a ďalším.

Popri tvorení vlastnej hudby robí aj DJ-a a často cestuje. Na vystúpeniach mieša funky, jazz, salsu, calypso či kumbiu s elektronickou hudbou a ďalšími štýlmi. Často spolupracuje so soulovou speváčkou Alice Russel a kolumbijskou speváčkou menom Nidia Góngora. V roku 2007 sa na sedem rokov presťahoval do Kolumbie, kde sa venoval najmä latinsko-americkej hudbe. V súčasnosti žije v New Yorku.

Nový album nahrával Quntic prevažne vo svojom vlastnom brooklynskom štúdiu Selva a jeho prvotnou myšlienkou bolo zvukové experimentonie. Neskôr zmenil zámer a uvedomil si, že nová nahrávka musí odrážať hlavne jeho aktuálny stav. Prvé demá evokovali symfonickú a zároveň tanečnú hudbu, ktorá sa odlišovala od jeho predchádzajúcich prevažne inštrumentálnych nahrávok s latino nádychom. Ovplyvnený legendárnymi umelcami tejto scény, akými sú Bohannon a Larry Levan, chcel hudobník najprv vytvoriť album s príklonom k discu.

„Veľmi ma zaujíma latinsko-americká hudba a afrokaribské rytmy a myslím si, že v histórii existuje niečo ako zlom keď vznik týchto rytmov a ich kombinácia s americkým soulom vyvolali to, čo dnes poznáme ako disco,“ povedal Quantic.


Quanticova povesť je postavená na spájaní lokálnych scén a kultúr po celom svete a nový album z tohto smeru nevybočuje. Popri nahrávaní bicích, basy a gitár tentoraz experimentoval so zvukom sláčikových nástrojov a lesných rohov. Potom pozval do štúdia viacerých hudobníkov, aby zahrali partitúry, ktoré dodali skladbám jedinečné textúry.

Quantic o každej spolupráci hovorí podrobnejšie: „S britskou speváčkou a skladateľkou Andreyou Trianou sa priatelili už ako tínedžeri, keď vyrastali vo Worcestershire. Vždy chceli pracovať na spoločnej hudbe, no nikdy sa im to nepodarilo. Po dlhej prestávke však táto šanca konečne prišla počas pandémie a vyústila do toho, že Triana spieva na novom albume v štyroch skladbách albumu: „Run“, „Brooklyn Heat“, „Morning Light“ a „Where The Flowers Grow“.

S britským spevákom Rationale spolupracuje Quantic v nahrávke „Unconditional“ a anglickou speváčkou Connie Constance v piesni“Get In The Ride“, ktorú po použití syntetizátora značky Eurorack považuje Quantic za „manželstvo strojov a živých hudobníkov“.

Keď prišlo na názov albumu, Quantic zvolil názov „Dancing While Falling“ kvôli jeho dvojzmyselným konotáciám, o ktorých povedal: „Naráža totiž na tanec a zamilovanosť, ale je tam aj tanec pri páde, čo je to, ako si to predstavujem – keď ste v nebezpečnej situácii, no napriek tomu máte šťastie. Je to niečo, ako keď padáte, napríklad zo skaly, čo je ako tanec. Pretože tanec je to sloboda.“

Nové Quanticové nahrávky znejú nenáročne a mohli by sa páčiť napríklad tiež fanúšikom britskej skupiny Jungle. Album ako celok, ale rozhodne patrí medzi to najlepšie z tohtoročnej novembrovej ponuky a preto sme ho zaradili do rubriky „Album týždňa“ v našom vysielaní na platforme Mixcloud.

Róbert Gregor (foto: press Quantic)