VYDAVATEĽSTVO REAL WORLD RECORDS OSLAVUJE TRIDSAŤ ROKOV

Various - Worldwide: 30 Years of Real World Music (Real World Records, 2019)

Pred tridsiatimi rokmi vzniklo Real World Records, jedno z najdôležitejších nezávislých hudobných vydavateľstiev.

Keby neexistovalo, tak by sme zrejme o mnohých významných umelcoch nikdy nepočuli. Kompiláciou „Worldwide: 30 Years of Real World Music“ oslavuje tento britský label svoje narodeniny.

Worldwide-30 Years of Real World Music.jpg

Popová hviezda a priekopník.

Peter Gabriel, britská popová hviezda, priekopník tvorby videoklipov, producent, skladateľ a politický aktivista, začal v roku 1982 organizovať WOMAD – multikultúrny festival hudby a tanca, ktorý existuje dodnes. Gabriel vtedy prvýkrát predstavil západnému publiku umelcov ako Youssou N’Dour, či Nusrat Fateh Ali Khan. Nusrat Fateh Ali Khan, muž s výnimočným hlasom, bol najväčším pakistanským spevákom štýlu qawwali, ktorého staré mystické piesne sufi vo svete takmer nikto nepoznal. Gabriel ho v roku 1985 pozval na WOMAD, ktorý sa konal v anglickom meste Bath a odvtedy sa začala jeho medzinárodná kariéra. Jeho piesne sa stali populárnymi aj na tanečných parketoch vďaka mnohým remixom. Jeden z nich zrealizovali aj Massive Attack.

Nusrat FAteh Ali Khan

Od festivalu po vydavateľstvo.

Festival WOMAD bol úspešný, ale mnohí účinkujúci nemali v tej dobe kvalitné nahrávky. Peter Gabriel preto o sedem rokov neskôr založil vydavateľstvo Real World Records. V tom čase vznikal aj termín world music a prostredníctvom vydavateľstva sa šírili nielen nahrávky od umelcov z Afriky a Ázie, ale napríklad aj od skupiny Afro Celt Sound System, ktorá kombinovala elektronickú hudbu s írskou a západoafrickou. Vydavateľstvo Real World Records bolo v 80-tych a 90-tych rokoch minulého storočia symbolom world music. Pre Gabriela bola ale každá hudba svetovou – vrátane britskej, americkej či írskej. Mimochodom, prvá nahrávka vydavateľstva bola jeho vlastná: soundtrack pre Scorseseho film „Passion“. Vtedy vznikol aj typický dizajn albumov, charakteristický farebnou lištou. Väčšinu skladieb nahral Gabriel v jeho vlastnom štúdiu Real World. To ponúklo umelcom optimálne podmienky a zarobené peniaze z úspešných nahrávok boli investované výlučne do ďalších hudobných projektov.

„Keď sa teraz pozrieme späť na náš katalóg, uvedomujeme si, aké sme mali s mnohými svetovými umelcami šťastie.“ Peter Gabriel

Real World Records

Objavovanie sveta.

Pred tridsiatimi rokmi bolo vydávanie albumov z krajín ako Bhután, Kongo, Papua-Nová Guinea alebo Tibet revolučné. Aj v súčasnosti v Real World Records vychádzajú zaujímavé albumy ako napríklad nedávno skupine Bokanté & Metropol Orkest, čo je  superskupina, v ktorej hudobníci z New Yorku a Holandska spolupracujú so speváčkou z Guadeloupe, ktorá spieva v Kreolčine. Dodnes toto vydavateľstvo symbolizuje spoluprácu medzi rôznymi kultúrami. Na kompilácii „Worldwid: 30 Years of Real World Music“ sa nachádza 19 skladieb od jeho dôležitých  predstaviteľov ako Papa Wemba, Les Amazones D’Afrique, Thomas Mapfumo, Aurelio, Geoffrey Oryema, Sevara Nazarkhan, Yungchen Lhamo, Sheila Chandra, Telek a ďalších.

„Dobrá hudba, akákoľvek technológia, skvelé nahrávky pochádzajú len z veľkých výkonov.“ Peter Gabriel

Nahrávky z kompilácie Worldwide: 30 Years of Real World Music si môžete vychutnať aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press Real World Records)